خاطرات عارف الی الله شهید آرزومند قسمت دوازدهم

دستوری برای بیدار شدن برای نماز شب*
اباالفضل آرزومند:
پدرم برای بیدار شدن برای نماز شب دستورالعمل مجربی داشتند و این توصیه ایشان بسیار ساده است، به این طریق که در هنگام خواب 1مرتبه سوره حمد و 3مرتبه سوره توحید را بخوانید و بعد بالش زیر سرتان را قسم بدهید(به عزّت و جلال خداوند) و از بالش درخواست کنید تا شما را در فلان ساعت برای نماز شب بیدار کند وان شاءالله بیدار خواهید شد.

*نیّات و اعمال انسان باید برای قرب به درگاه الهی باشد*
جناب آقای مهندس علی ایرانمنش:
آقای آرزومند میفرمودند: بر سر مزار یکی از شهدا حاضر شدم و دیدم که جایگاه آنچنانی ندارد.هنگامی که علت را جویا شدم، دیدم که این شهید قبل از شهادت از بس که مشکلات زندگی اش زیاد بوده ،آرزوی مرگ داشته و همیشه از خداوند  مرگ خودش را میخواسته و به همین جهت به جبهه قدم نهاده و از آنجایی که رفتنش به جبهه و شهادتش برای فرار از این اوضاع بوده ونه برای رضای  خداوند ، ایشان جایگاه مناسبی ندارد و همه نیّات و اعمال انسان باید برای قرب به درگاه الهی باشد و لاغیر.

مزد آن گرفت،جان برادر که کار کرد*
مهندس علی ایرانمنش:
به ایشان گفته شد که مرحوم رجبعلی خیاط حالتی داشته اند که گیاهان با ایشان صحبت می کردند و خواص خود را به شیخ می گفته اند، شما چگونه اید؟می فرمود:شیخ رجبعلی قطعاً عملی را انجام داده که پاداش آن گفتگو با گیاهان است و من هر بیماری که به پیشم می آید، به حول و قوه الهی درمانش در دلم می افتد و همان را می گویم(خود اینجانب نیز مشکلات معده ای داشته و تنها درمانی که برایم اثر مثبت می گذاشت،با توجه به اینکه آقای آرزومند عطاری داشتند درمان و توصیه ایشان بود).
درباره دیدن نور سادات توسط حضرت آقای نجابت (ره) از ایشان سئوال شد؟گفتند: دیدن آن آقا در اثر عملی است که ایشان انجام داده اند.و به طور کل حاج آقا همه حالات،کرامات،ارزشها و فضیلت های انسانها را نتیجه عملکردها می دانستند و می فرمودند:خدا با عمل به انسان هدایایی می دهد،و مفت به کسی یک شاهی هم نمی دهند و بارها این بیت شعر را از حاجی می شنیدیم که:
نابرده رنج گنج میسر نمی شود
مزد آن گرفت،جان برادر که کار کرد
 عجیب حاج آقا خود عامل این کلام خود بودند و ما هرگز زحمتهای ایشان در بندگی و عبادت را فراموش نخواهیم کرد.

 

*سفارش به خواندن نماز شب*
مهدی اسدی:
جناب آقای آرزومند به نمازشب علاقه زیادی داشتند و کسانی را که از ایشان راهی برای قرب الی الله میخواستند به انجام آن سفارش مینمودند.ومیفرمودند که اگر نیمه شب نمی توانید بیدار شوید طبق فرمایش امام راحل (ره) بعد از نماز عشاء نمازشب بخوانید.و البته تاکید می نمودند که نمازشب را فقط برای رضای خدا بخوانید وتا میتوانید از خوف خداوند اشک بریزید وبرای چهل تن از مومنین و مومنات با اسم استغفار کنید که این کار باعث میشود بعد ازمرگ آنها  به استقبال شما بیایند و شما را یاد کنند . یکی از طلاب به ایشان فرمودند که آیا نماز شبهایی که من میخوانم مورد قبول خداوند گردیده است یا خیر. که حاجی نگاهی به او کردند و فرمودند: تو تا به حال اصلاً نمازشب نخوانده ای که قبول شود و فرمودند شما نمازشب را برای حل مشکلات زندگی ات میخوانی و نه برای نزدیکی به خداوند .و باز میگفتند که نیمه شب ها را بیدار بمانید حتی اگر خیلی مدت آن کم باشد . و در آن زمان به ذکر خداوند مشغول شوید و من شب ها منتظرم تا وقت نماز شب فرا برسد(بی قراری می کنم) . و بیشتر شبها که بیدار میشوم ذکرم این است "خدایا دوست دارم،خدایا دوست دارم،...."

 

*در خواب هم ذکر می گویید!*
جناب آقای عظیمی:آقای آرزومند تأکید فراوان داشتند بر مداومت بر یاد خداوند متعال و اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام و می فرمودند: در صورتی که این عمل را انجام دهید برایتان ملکه می شود به طوری که روز و شب آنها را درحضور خودتان احساس می کنید، نه تنها در بیداری مشغول یاد آن نفوس مقدس هستید بلکه در خواب هم ذکر گفتن برای شما استمرار دارد، مثلاً در خواب زیارت عاشورا اباعبدالله حسین علیه السلام را قرائت میکنید. آقای آرزومند خودشان به نقل از بسیاری از افراد و آنچه خودم دیده بودم دائم الذکر بودند حتی در حالی که بیماری ایشان شدید بود و درد  بر ایشان چیره می شد ذکر ایشان یا حسین علیه السلام و یااباالفضل العباس علیه السلام بود و در خواب هم این اذکار را دائماً تکرار می نمودند.

 

*مشی و مرام آقای آرزومند*  
فلولا اذا جاء هم باسنا تضرعوا و لکن قست قلوبهم..   چرا آن هنگام که عذاب ما بر آنها وارد گشت تضرع نکردند ، قلبهایشان را قساوت فرا گرفته... سوره انعام آیه43
مهندس علی ایرانمنش:
مشی و مرام آقای آرزومند اینگونه بود که افرادی را که با مشکلات به نزد ایشان می آمدند را توصیه به خواندن نماز شب و دعا در دل شب برای رفع حاجات و دفع مشکلات می کردند و یا توسل به ائمه معصومین علیهم السلام و در اکثر موارد، قدم خاصی را که در بعضی از عرفا سراغ داریم به جهت رفع مشکلات بر نمی داشتند، وقتی از ایشان در این باره سئوال شد؟فرمودند:«آنها(بعضی از عرفا) از مقام قرب به خدایی که دارند،استفاده می کنند،برابر خدا ریش گرو می گذارند و خدا نیز به احترام آن بندگان خوب مشکلات را به طریقی حل می کند، ولی من اینگونه عمل نمی کنم، خود آن شخص باید به درگاه خدا ناله و زاری کند تا خداوند متعال فرجی برساند». به عبارتی حاج آقا بر آنان خورده ای دوستانه می گیرد، چون بلاها و مصائب و مشکلات از حکمتهای خداست که به جهت ساخته شدن افراد بر آنها نازل می شود و یکی از حکمتهای آن تضرع است،ولی آن اولیاء خدا با موقعیت خود آنرا از افراد برطرف می کنند و فرد مبتلا بهره کامل از آن بلا را نمی برد. و این مشی حاج آقا بسیار جای تأمل دارد.

 

*اهمیت دائم الذکر بودن*
مهدی اسدی:
در گلزار شهدای کرمان کنارمزار یکی از شهدا، آقای آرزومند فرمودند:شهید فقط به فلان شخص که همراه ما بود نگاه می کرد و به دیگران توجهی نداشت ،هنگامی که علت را سئوال کردیم ، فرمودند: فلانی دائم الذکر است و ذکر شریف صلوات بر محمد و آل محمد دائماً ورد زبانش است.

 

*غلبه بر شهوت جنسی*
مهندس علی ایرانمنش:
جوانی از آقای آرزومند تقاضای سفارشی کرد، در جهت غلبه بر شهوت جنسی؟ آقای آرزومند فرمودند: هروقت شهوت خواست بر تو غلبه پیدا کند به یاد جسم تیر خورده حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام باش و گناه را کنار بگذار.
در مرتبه ای دیگر که این سئوال از حاج آقا شد، ایشان یادآور کثیفی ظاهری فرج زنان شدند ، که چه عضو زشت و کثیفی است، محل ادرار کردن و خونریزی زنانه است و... بدین معنی که از ظاهر کثیف عمل پی به باطن کثیف آن ببر.

 

*ثواب عیادت مریض*
مهندس علی ایرانمنش:
آقای آرزومند می فرمودند: شخصی مریض شده بود که خبر رسید نزدیک مرگ می باشد و من برای خدا با اینکه نمی دانستم،خانه اش کجا بود؟با زحمت دنبال کردم و خانه را یافتم و به عیادتش رفتم،بالای بستر آن بیمار روضه خواندم و مصائب اهلبیت علیهم السلام را متذکر شدم،اتفاقاً خیلی افراد آنجا اشک ریختند. بعد از برگشتن از آن منزل،شب در خواب 2مرتبه مرا به مکه مکرمه به جهت زیارت خانه خدا بردند. این است ثواب عیادت مریض ولی وقتی می روید،حتی اگر شده یک دانه شکلات ببرید و دست خالی نروید.
حاجی در نقل این ماجرا و دیدن خواب،خیلی لطیف و شیرین می گفتند:در مرتبه دوم که مأموران الهی برای بردنم به زیارت خانه خدا آمدند،به آنها گفتم:الان مرا بردید!؟ گفتند:نه باید بروی به ثواب  عیادت مریض.

*ذکر لا اله الا الله*
امام علی علیه السلام فرمودند:  
نیست هیچ بنده مسلمانی که بگوید لا اله الا الله  ، مگر آنکه صعود کند آن کلمه و بشکافد هر سقف و حجابی که یابد و نگذرد به هیچ گناهی از گناهان؛ مگر آنکه باطل گرداند آن را و برود تا منتهی شود به مثلش از حسنات، پس بایستد.
 
 جناب آقای امید کاربخش:
محرم سال 84 برای عزاداری رفته بودم هیئت فاطمیون و نزدیک درب هیئت بود که آقای آرزومند را دیدم که مشغول ذکر گفتن هستند وچندین بار دیگر نیز ایشان را در این حالت دیده بودم که در هنگام ذکر گفتن حواسشان بجای دیگری پرت نمی شود . با خودم گفتم بهتر است از ایشان بپرسم ذکری که شما در گفتن آن مداومت دارید چیست. رفتم کنار ایشان و بعد از سلام و احوال پرسی از ایشان سوالم را پرسیدم.حاجی  فرمودند: این ذکر لا اله الا الله  است . اگر دنیا و آخرت میخواهید بر گفتن این ذکر مداومت داشته باشید.

*خیر رسانی*
جناب آقای مهندس علی ایرانمنش:
شخصی مشکل لاینحل داشت ،  خدمت آقای آرزومند شرف یاب شد و از ایشان چاره ای برای حل مشکلش درخواست کرد، ایشان فرمودند:شما باید به تعداد زیادی از خلق الله خیر رسانی کنید، تا شاید به دعای خیری که یکی از آنها در حق شما می کند، مشکل شما برطرف شود.

*حفظ زبان*
مهدی اسدی:
یکی از دوستان خدمت آقای آرزومند از دست  زبانش شکوه کرد و گفت: راههای زیادی برای رهایی از گفتن حرف های لهو و بیهوده و رسیدن به سکوت امتحان نموده ام اما نتیجه ای نگرفته ام، و از ایشان درخواست کردند که چاره ای برای حفظ زبانش بیندیشند . آقای آرزومند فرمودند: از خداوند بخواهید که یک لحظه صحرای محشر و هول و بلای روز قیامت را به شما نشان بدهد و بعد از دیدن آن هول و حراس خودتان مطمئناً سکوت اختیار خواهید نمود.

*بانک معنوی*  
مهدی اسدی:
آقای آرزومند می فرمودند: سعی کنید برای خودتان بانک معنوی داشته باشید تا ثواب اعمالی که انجام میدهید به راحتی از دستتان نرود به این صورت که هر عملی چه واجب و چه مستحبی که انجام میدهید ، ثواب آن را به روح مومنین و مومنات هدیه نمایید خصوصاً ارواح مقدس معصومین، پیامبران ، صالحین ، شهدا ، و ... و همچنین هدیه نمایید به خدمت امام زمان (عج) و همچنین اعمالی که انجام میدهید را به نیت ظهور امام زمان(عج) انجام دهید . و این کار باعث میشود که اولاً با کوچکترین خطایی که انجام میدهید حسنات شما از بین نرود و در روزی که دست شما خالی است به دردتان بخورد و ثانیاً در روزی که شما تنها هستید مثلاً لحظات مرگ ، تنهایی قبر و قیامت، کسانی را که به فکرشان بودید به دیدنتان می آیند و از شما یاد  میکنند

 

*نمازجمعه*
حاج آقا برای شرکت در  مراسم  عبادی، سیاسی نماز جمعه سر از پا نمی شناختند و همچنانکه برای حضور در جبهه های حق بر علیه باطل بی قرار بودند ، هر جمعه با وجود بیماری و کسالت شدیدی که بر اثر عوارض شیمیایی و موج انفجار که بر ایشان مستولی گشته بود به هر نحو ممکن در نماز جمعه شرکت میکردند و به دوستان و اقوام نیز توصیه میکردند و میفرمدند: فرشته ای است در مکان برگزاری نماز جمعه ، که اسامی اولین تا آخرین نفری را که در نماز جمعه آمده اند ثبت میکند و اجر و پاداش عظیمی در انتظار شان است و همچنین میفرمودند: دعایی که پس از تمام شدن خطبه دوم و قبل از گفتن تکبیرة الحرام امام جمعه از خداوند خواسته شود ، بدون هیچ تردیدی به اجابت میرسد.
 https://t.me/lam_mim_asli/3774
 فرزند ایشان محمد نیز نقل میکردند :پدرم در کودکی برای تشویق کردن ما جهت شرکت در نماز جمعه ،به ما مبلغی پول به عنوان جمعه گی میداد  و ما را به همراه خودشان به نماز جمعه میبردند .
 
جناب آقای منصور حسنی: حاج آقا به اقامه نماز جمعه اهمیت خاصی می دادند و می گفتند: انسان اگر سالم باشد باید حتما در نماز جمعه شرکت کند و نباید نمازجمعه را بی عذر ترک نماید . حتی زمانیکه پسرانش سنی نداشتند آنها را تشویق می کرد برای حضور در نماز جمعه. حتی بعضاً برای تشویقشان پول و یا جایزه ای برای ایشان در نظر می گرفتند . و می گفتند : باید از الان شما را با این فریضه آشنا و عادت دهم.

 

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...